Ne nyugtalankodjék a ti szívetek: higgyetek Istenben, és higgyetek énbennem.
Jn 14,1
A Bibliában sokan voltak nyugtalanok: Fáraó, Jób, Dávid, próféták, sareptai özvegy, tanítványok, Pál stb. mind átélték a nyugtalanság mély és olykor sok évig tartó szintjeit. A nyugtalanság mindig problémákat hordoz, mert az Ördög ellenünk való esélye. Mindemellett a nyugtalanság lehet: pozitív (pl. megszentelődésünkért, az üdvösségért, gyermekünkért, teljesítményünkért) vagy negatív (pl. kishitűség, gyanakvás, ellenségkép, oktalan halálfélelem).
A nyugtalanság okozói lehetnek: Ismeretlen helyzetbe jutás – Kapcsolataink változása, gyász, harag, egzisztenciális krízis miatt, – Teljesítmény krízis – Korábbi biztonság elvesztése – Ifjúkori önállósulási krízis – Szerepbetöltési félelem – Démoni jelenlét, környezet – Egyéni vagy csoportos kudarc – Végzetes sorskép – Helyzetmegoldási eszköztelenség – Jövőképi károsodás – Lelki dimenzióink sorvadása – Kisszerűségi érzés stb.
A nyugtalanság hibás kezelése: Tagadás – Elnyomás munkával, zajjal, élvezetekkel – Nem törődés a nyugtalanító okok létével – Ál-személyiség, az ún. nyugis álarc kialakítás, viselés…
A nyugtalanság helyes kezelése: A bizakodó, problémaátadó hit, már kezelése a nyugtalanságnak. Ezt a hitet Jézus tanítja leghitelesebben. Az imádság az harangkötél, amely fent Isten trónjánál kéri a segítséget.Helyzetünkre vonatkozó igei tájékozódás, igei példák keresése, megfigyelése. Ez egyben helyzetünkhöz több látószögnyerés, ami megakadályozza a problémába, nyugtalanságba beleragadást. Kilépési vágyunk ébresztése, ápolása Zsolt 55,7 Kognitív barangolás életünkben: A nyugtalanságot mi okozza? Mi magunk? Öröklés? Környezet? Rossz szellemi táplálék? Rossz kapcsolatok? Tragikus események, fenyegető körülmények? Változtatni az életvezetésen. Bizonyos életvitel állandósíthat nyugtalanító tényeket. A változás készsége már ígéretes. Erősödni az Úrban, mint ahogy Dávid megerősítette magát a nehéz helyzetében. 1Sám 30:6 Ef 5:18, 6:10. Erősítő barátok keresése. Kapcsolati háló, ami megtarthat a krízisben. Pozitív és dinamikus istenképi viszonyba lépni, mert könnyen statikussá válik az istenképünk, s így végzetessé válhat a pillanatnyi sors-helyzetünk. Megvívás a nyugtalanító okokkal, tényekkel. Nem lenne ma keresztyén misszió, ha Pál nem vívott volna meg Elimással, a jósnőben lévő lélekkel, személyes próbatételeivel. Kikerülés megtanulása. Mindannak, ami okozza a nyugtalanságot – ha lehet. 1Tim 6:11.
Dávid tanácsa: önnevelés. Zsolt 4,5b Gondolkozzatok el fekvőhelyeteken, és csillapodjatok le! Zsolt 37: Tégy le – hagyd – ne légy… Jeremiás tanácsa: jó úton járás. Jézus tanácsa: tanuljátok meg tőlem… és nyugalmat találtok lelketeknek. Jakab tanácsa: békeirányú kapcsolatművelés Jk 3,13-18.
Végül egy ázsiai elmélkedő tanácsai: Ne kritizálj – Légy alázatos – Felejts, bocsáss meg – Ne vágyj földieket – Ne légy féltékeny – Ne hasonlítgass – Tisztulj meg – Légy önálló – Cselekedj jót – Segíts másokon – Adj békét másoknak, ne vitázz – Ne légy elváró – Csendesség legyen benned… és nyugodt lesz az életed.
Katona László
2020. március 30.