5Ezt mondja az ÚR: Átkozott az a férfi, aki emberben bízik, és testi erőre támaszkodik, az ÚRtól pedig elfordul szíve! 6Olyan lesz, mint bokor a pusztában: nem remélhet a jövőtől semmi jót. Kövek között tengődik a pusztában, a szikes, lakatlan földön.7De áldott az a férfi, aki az ÚRban bízik, akinek az ÚR a bizodalma. 8Mert olyan lesz, mint a víz mellé ültetett fa, amely a folyóig ereszti gyökereit. Nincs mitől félnie, ha eljön a hőség, lombja üde zöld marad. Száraz esztendőben sem kell aggódnia, szüntelenül termi gyümölcsét. 9Csalárdabb a szív mindennél, javíthatatlan; ki tudná kiismerni?! 10Én, az ÚR vagyok a szívek ismerője, a vesék vizsgálója,…
Jer 17,5-10
Legalább kétféle átokról, kétféle áldásról szól a Biblia. Isten rövid távú, minden embert érintő átka például a fáradtságos munka, gyomot ontó föld, a gyermekszülés fájdalmas volta. Hosszú távú átka pedig a tőle való elválasztottság az örökkévalóságban, a feltámadás után, az elkárhozás.
Rövid távú áldása példának okáért az eső, a vetés-aratás folyamatossága, az élhető föld biztosítása. Mélyebb értelembe véve Krisztusban áld az Isten, akiben megszerezte bűneink bocsánatát. Az újjászületés/megtérés által ennek az örökkévaló, földi életen túlmutató áldásnak lehet az ember részese.
Könnyen beláthatjuk, hogy a rövid távú átkok, áldások itt ezen a földön minden embert meghatároznak. Eső hull „igazakra és gonoszokra egyaránt”. A munka igazaknak és gonoszoknak ugyanúgy fárasztó. Erős hajlamunk van ezekre az áldásokra és átkokra koncentrálni, és rövid távon meg lehet teremteni a hamis áldottság érzetét. Ám Isten a hosszú távú következményekre hívja fel a figyelmünket. Az egész Szentírás erről a két nagy kimenetelről beszél. Üdvösségről és kárhozatról.
Jeremiás ebben a szakaszban felvillantja a reményt, miután leleplezi az ember csalárd szívét. „Én, az Úr vagyok a szívek vizsgálója, a lelkek megítélője,…” Mi értelme a helyzetünkkel való szembesítésnek, ha nem lehet azon változtatni? Mi haszna az embernek, ha rájön, hogy élete nem csak rövid, de hosszú távú átok alatt van? Mi értelme tudni a száraz időben is életet biztosító folyó lehetőségéről?
Pontosan azért beszél erről, hogy életünk helyére kerüljön, és maradjon is ott.
Szólláth Imre Rudolf